Witamy na stronie Pilskiego Muzeum Wojskowego w organizacji.

Ostatnia modyfikacja: 2017-05-25

2017-05-25

Spotkajmy się!

Pierwszy zlot modelarzy lotniczych Piła 2017 to także okazja do spotkania "Tygryska na wybiegu".
Zapraszamy na pilskie lotnisko w sobotę 27.05.2017. O samym zlocie więcej informacji dostępne tu : oldgliders.com2017-05-21

Po pikniku.

Piknik militarny oraz Noc muzeów już za nami. W tym roku główną atrakcją były pojazdy historyczne - pamiętające II wojnę światową jak i te nowsze - powstałe po niej.

Dzięki udziałowi naszych przyjaciół mogli Państwo zobaczyć kilka wersji słynnego niemieckiego pojazdu KDF 82 Kübelwagen oraz tak charakterystycznego KDF 166 Schwimmwagen. Drugą stronę światowego konfliktu reprezentowały takie pojazdy jak Dodge WC51, Willys oraz Half-Track M16A1 - pojazd w wersji przeciwlotniczej. Armaty ZiS-2 i ZiS-3 dopełniały ekspozycję związaną z II wojną światową.

Czasy bliższe współczesnym reprezentowały pojazdy z naszych zbiorów : czołg T-55A, transporter opancerzony MTLB, niszczyciel czołgów BRDM-2 9P133. Blok pokazów dynamicznych pozwalał na pełną prezentację każdego z pojazdów.

Bardzo ciekawy pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu żołnierzy z 100 batalionu łączności z Wałcza zgromadził sporą publiczność. Szczególnie dzieci skorzystały z możliwości spróbowania RKO na fantomie pod okiem prawdziwych, zaprawionych w boju fachowców.

Przedstawiciele klubu krótkofalarskiego SP3KLZ działający przy pilskim oddziale LOK przybliżali odwiedzającym swoje ciekawe hobby. Dla naszych milusińskich przygotowaliśmy militarny tor przeszkód i zajęcia z wykrywaczem metali "pole minowe". W samochodzie ADK11 można było zmierzyć się z kodem Morse'a.

Cały dzień otwarta była nasza wystawa pt. "Poznaj 100-letnią historię pilskiego lotnictwa" wraz z jej centralnym punktem - samolotem Su-22m4 "Tygryskiem". Działająca kuchnia polowa KP-340 zapewniła ciepły posiłek dla chętnych. Mimo zniechęcającej aury odwiedziło nas bardzo wiele osób, w tym dzieci, które to szczególnie staramy się zainteresować historią. Dla wytrwałych w ramach Nocy muzeów udostepniliśmy noktowizor TKN-1Z - pierwszy polski noktowizor II generacji - dla "leniwych" mamy zdjęcie :-) Ruch w naszym muzeum trwał do samgo końca dnia, zamykaliśmy bramy już po północy.

Dziękujemy wszystkim którzy nas wsparli w realizacji całodniowego wydarzenia, wszystkim odwiedzającym za okazane zainteresowanie. Mamy nadzieję że mile spędziliście ten czas.2017-05-19

Linia S uruchomiona na NOC MUZEÓW !

Pojawiła się nowa opcja dotarcia na NOC MUZEÓW na pilskim lotnisku.
Na stronie MZK Piła znajdują się szczegóły dotyczące specjalniej linii autobusowej S. Do zobaczenia w sobotę !2017-05-17

Jak bezpiecznie trafić na piknik ?

Dojazd na miejsce odbywać się będzie wjazdem od strony ul. Kołobrzeskiej, zgodnie z trasą wskazaną na planie.
Poruszanie się poza wyznaczoną drogą jest ze względów bezpieczeństwa zabronione.
Miejsca w których należy zachować wzmożoną uwagę to w szczególności skrzyżowanie dróg kołowania oraz przejazd przez pas startowy.
Obowiązuje bezwzględne podporządkowanie się wskazówkom osób kierujących ruchem.
Do zobaczenia w sobotę !2017-05-12

ZAPRASZAMY !

W tym roku zapraszamy mieszkańców Piły i okolic na spędzenie z Pilskim Muzeum Wojskowym dnia i nocy.
W sobotę 20 maja organizujemy Piknik militarny od 12:00 do 16:00 na pilskim lotnisku przy schronohangarze nr 5. Główną atrakcją pikniku będzie słynny amerykański transporter HALF-TRACK M16A1 w wersji przeciwlotniczej oraz czołg T-55A w historycznych pilskich barwach, pojazdy zaprezentujemy podczas pokazów dynamicznych!
Dodatkową atrakcją będzie wystawa sprzętu wojskowego, pojazdy z okresu II wojny światowej, jedzenie z wojskowej kuchni polowej, gry i zabawy dla dzieci.
Po Pikniku od godziny 18::00 w ramach Europejskiej Nocy Muzeów zapraszamy do nocnego zwiedzania naszej wystawy stałej "Poznaj 100. - letnią Historię pilskiego lotniska". Będzie też można obserwować teren lotniska w nocy przez noktowizor czołgowy!

Serdecznie zapraszamy.2017-04-19

Nowy eksponat

Święta Wielkanocne już za nami. Wielu z nas ucieszyło się tradycyjnymi świątecznymi podarunkami. My także dostaliśmy taki prezent. Przyjaciel naszego muzeum Pan płk dypl. pil. Kaludiusz Jamrożak podarował nam Wysokościowy Ubiór Kompensacyjny (WUK-67). Służył on do ochrony pilota na dużych wysokościach przed zmianami ciśnienia atmosferycznego oraz przed przeciążeniami występującymi w locie.
Po zabiegach renowacyjnych będzie prezentowany na naszej wystawie.2017-04-11

Wiosna prawie w schronohangarze

Choć pogoda nas jeszcze nie rozpieszcza mamy już wiosnę. Niestety we wnętrzu schronohangarów ze względu na betonową konstrukcję, którą przykrywa ziemia, wiosna przychodzi zdecydowanie później. Ostatnie soboty wykorzystujemy na wietrzenie wnętrza obiektów i wyrównanie temperatur. Jeszcze tydzień temu ściany były mokre, w ten weekend było już zdecydowanie lepiej, plansz nie pokrywają już krople wody. Korzystając z ładnej pogody rozpoczęliśmy przygotowania do sezonu, na lewym skrzydle tylnej bramy zawiesiliśmy dużą "turbinkę" - odznakę mechanika lotniczego, która pochodzi z koszar na pilskim lotnisku. Tą część wystawy przybliżającej pracę techników lotniczych zamierzamy jeszcze wzbogacić o kombinezony robocze mechaników. Na prawym skrzydle bramy w części poświęconej "katastrofie w przestworzach" znalazła swoje miejsce grafika obrazującą zderzenie pilskiego Lima z radzieckim śmigłowcem Mi-8.
Już niedługo zaprosimy Was do odwiedzenia wystawy.2017-03-19

Skrzynki do "MERIDY"

Od przyjaciela naszego muzeum Sebastiana Siudy dostaliśmy wspaniały prezent, skrzynki z wyposażenia czołgu średniego T-55 AMS. Patrząc od lewej mamy skrzynkę z przedniej części lewego błotnika, w której przewożono pokrowce: armaty, elementów SKO i wyrzutni Erb-Tellur. Następnie mała skrzynka na części zapasowe zlokalizowana za fotelem kierowcy oraz duża skrzynka na pokrywy do pokonywania przeszkód pod wodą, montowana z tyłu wieży czołgu. W tej wysokiej skrzynce przechowywano dwie gaśnice na lewym boku wieży.
Dziękujemy.2017-02-26

Niespodzianka

Sobotni dzień techniczny przyniósł niespodziewane odkrycie. Na drzwiach wejściowych zastaliśmy powieszoną paczkę, której zawartość stanowiła książka.
Nieznana nam osoba przekazała tą nietypową drogą wydany przez MON w roku 1970 "ILUSTROWANY WOJSKOWY SŁOWNIK TECHNICZNY". Przygotowany na podstawie słownika wydanego w roku 1968 w ówczesnym ZSRR zawiera ponad dzisięć tysięcy jednostek leksykalnych z zakresu techniki wojskowej i ogólnej pogrupowanych w 36 podstawowych działach. Każdy termin opisany jest w języku angielskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim. Pomimo upływu czasu większa część treści (dzięki temu że dotyczy podstawowych pojęć) jest nadal aktualna.
Tą drogą dziękujemy nieznanemu darczyńcy.2017-02-19

Odwiedziny

W niedzielę 19.02.2017 gościliśmy w naszych progach dużą grupę turystów PTTK "Szlak Brdy" z Bydgoszczy. Pomimo chłodu panującego w hangarze z uwagą wysłuchali opowieści o historii naszego lotniska a także zapoznali się z samolotem Su-22m4. W ramach wycieczki odwiedzili krąg kompensacyjny oraz zapoznali się z ciekawymi obiektami infrastruktury pilskiego lotniska.
Księga pamiątkowa naszego muzeum wzbogaciła się o kolejny wpis. Dziękujemy.2017-02-17

Wizyta

Z przyjemnością informujemy, że w mijającym tygodniu gościliśmy w naszych progach znanego dziennikarza - Tomasza Sekielskiego. Pan Tomasz trafił do nas przy okazji realizacji zdjęć do jednego ze swoich najnowszych reportaży. Jak widać na zdjęciu - podobało mu się !2017-02-14

Grafika "Katastrofa w przestworzach"

Mróz trzyma, czekamy na wiosnę. Zimowy czas wykorzystujemy na przygotowania do nowego sezonu i wzbogacenie naszej wystawy dokumentującej 100-letnią historię pilskiego lotniska. Ekspozycję poświęconą katastrofie w przestworzach (dla przypomnienia polecamy artykuł na naszej stronie) uzupełnimy o grafikę autorstwa Michała Wróbla, która obrazuje to co działo się w powietrzu na ułamek sekundy po zderzeniu polskiego Lima 6bis i radzieckiego śmigłowca Mi-8. Grafika powstała na podstawie informacji uzyskanych w Archiwum Sił Powietrznych w Modlinie podczas wglądu do akt katastrofy przez Sebastiana Siudę (syna tragicznie zmarłego w wyniku tej katastrofy por. pil. Mieczysława Siudy) oraz Przemysława Olszyńskiego - dyrektora naszego muzeum. Można powiedzieć, że wiemy już prawie wszystko o tej katastrofie, a wszystkimi nowymi informacjami podzielimy się bardzo chętnie z odwiedzającymi nasze muzeum, zapraszamy na wiosnę!2017-01-30

Pierwsze odwiedziny w 2017 roku

Panująca zima nie odstraszyła pierwszej w tym roku grupy, która zdecydowała się odwiedzić nasze muzeum.
Dzieci przebywające na zimowisku zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Pile zapoznały się z historią pilskiego lotniska i samolotem Su-22m4.
Dziękujemy za odwiedziny.2017-01-27

Kolejne eksponaty.

Przyjaciel naszego muzeum Pan płk dypl. pil. Klaudiusz Jamrożak, służący kiedyś w pilskim 6 pułku lotnictwa myśliwsko - bombowego przekazał nam swoje pamiątki.
Nasza ekspozycja wzbogaciła się o kamizelkę ratunkową KR-7 seria 3, którą zakładali piloci, gdy ćwiczenia odbywały się nad morzem oraz łódkę ratunkową LŁR-1 z zestawu ratunkowego - awaryjnego NAZ. Pan Klaudiusz to chodząca encyklopedia wiedzy o historii 6 plmb, od lat pomaga nam dzieląc się wiedzą i zgromadzonymi materiałami archiwalnymi.
Dziękujemy.2017-01-20

Mamy zwycięzcę !

Z ogromną przyjemnością informujemy, że kierowcą wozu dowodzenia MTLB będzie miał okazję zostać Pan Marcin z Piły.
Decydując się na skorzystanie z naszej oferty wsparł Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy kwotą 300 zł. Wiemy też, że Pan Marcin miał już wcześniej okazję odbyć podróż naszym pojazdem w charakterze pasażera - jesteśmy ciekawi jak poradzi sobie z prowadzeniem 9 tonowego transportera. Relację z tej lekcji postaramy się zamieścić na naszej stronie internetowej oraz profilu FB. Do zobaczenia !2017-01-10

25 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Przed nami 25 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ! Jak co roku włączamy się do akcji ! Zapraszamy do licytacji w Regionalnym Centrum Kultury w Pile.


Zobacz archiwum 2016