Witamy na stronie Pilskiego Muzeum Wojskowego w organizacji.

Ostatnia modyfikacja: 2018-03-19

2018-03-19

Mamy unikalną skrzynkę do WPT-34!!!

Udało nam się pozyskać skrzynkę Nr 2, montowaną z prawej strony kadłuba wozu pogotowia technicznego WPT-34, służącą do przechowywania zestawu uszczelniającego. Wóz po odpowiednim przygotowaniu przez załogę mógł pokonywać przeszkody wodne do głębokości 5 m i szerokości 1000 m, było to możliwe dzięki wyposażeniu specjalistycznemu i zestawowi uszczelniającemu. Elementy zestawu przechowywano w dwóch skrzyniach, jedną już mamy. Brakuje nam jeszcze tej, która była montowana z tyłu wieży czołgów T-34-85M2. Skrzynkę pozyskaliśmy z zasobów "Panzer Farm", podziękowania dla Michała za zaangażowanie. Nasz WPT-34 jest mocno zdekompletowany, ale walczymy o kolejne detale, mamy nadzieję, że dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej będzie jeszcze ciekawą pomocą dydaktyczną w naszej misji: zainteresowania młodego człowieka historią!

2018-03-07

Kolejne drobiazgi do wnętrza naszego czołgu T-55A, pozyskane.

Kabura na pistolet sygnałowy, ładownice na naboje, łuski oraz torby na granaty ręczne F-1. W każdym czołgu była rakietnica, jej kabura wisiała na lewej ścianie wieży za dowódcą czołgu, obok była zawieszona jedna ładownica z nabojami, kolejne dwie ładownice były montowane w przedziale bojowym na ścianie wewnętrznego zbiornika paliwa. Na wyposażeniu wozu było pięć toreb na granaty ręczne F-1, w każdej przechowywano trzy granaty. Trzy torby z granatami przechowywano na specjalnej półce na prawej ścianie przedziału bojowego, dwie na lewej przegrodzie zasobnika regałowego. W niszy wieży za dowódca czołgu przechowywano torbę z zapalnikami do granatów ręcznych. Każda ładownica na naboje sygnałowe oprócz metalowych porzeczek umożliwiających zawieszenie na uchwytach ściany wieży, czy zbiornika środkowego posiadała paski umożliwiające zakładanie na pasie żołnierskim po opuszczeniu czołgu. Kaburę pistoletu sygnałowego oraz torby na granty również można było zakładać na pas żołnierski.

2018-02-28

Ruszamy z kolejną wystawą !

Z wielką przyjemnością informujemy, że w dniu dzisiejszym podpisaliśmy z Gminą Piła Umowę na realizację zadania publicznego pod tytułem:
Upamiętnienie 100. lat Niepodległości Polski poprzez organizację wystawy przybliżającej 100. lat Tradycji Polskiego Wojskowego Szkolnictwa Motoryzacyjnego pt.: "Od Sekcji Automobilowej do Służby Czołgowo - Samochodowej".
Otrzymaliśmy na ten cel dotację w wysokości 22000,00 zł., łączny koszt zadania to 29200,00 zł.

Uroczyste otwarcie wystawy w schronohangarach na pilskim lotnisku zaplanowaliśmy na sobotę 14 lipca 2018r., imprezie będzie towarzyszyła plenerowa wystawa sprzętu wojskowego oraz pokazy dynamiczne. Możemy teraz uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć, że tego dnia po raz pierwszy w Pile będzie można zobaczyć najnowocześniejszy czołg będący na wyposażeniu Wojska Polskiego, LEOPARD 2A5 z jednostki wojskowej kultywującej tradycje legendarnych żołnierzy 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Będą też obecni nasi przyjaciele z Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku ze swoim ciekawy pojazdem i wiele innych atrakcji dla miłośników techniki wojskowej i historii oręża polskiego.

Przed nami dużo pracy. Już teraz serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy, jednocześnie zwracamy się z prośbą do wszystkich osób, które posiadają pamiątki związane z Żołnierzami - mechanikami, kierowcami, specjalistami służby czołgowo-samochodowej o wsparcie organizacji wystawy i przekazanie materiałów archiwalnych i pamiątek.

2018-02-12

Mamy siedziska do wieży T-55A

Kompletowanie wyposażenia wieży naszego T-55A trwa, właśnie pozyskaliśmy kolejne elementy, mamy już wszystkie siedziska wraz z oparciami i wspornikami do ich mocowania. Na fotografii po lewej widoczne składane siedzisko ładowniczego, po prawej siedzisko dowódcy czołgu i przed nim siedzisko wraz z oparciem dla celowniczego. W tym roku wszystkie od dawna zbierane detale trafią do odmalowanej wieży czołgu i nareszcie dzieciaki będą mogły tam zajrzeć i zobaczyć coś ciekawego.

2018-01-30

Ciekawa fotografia czołgów.

Poszukując w internecie archiwalnych fotografii czołgów T-54, T-55 używanych w WP natrafiłem na bardzo ciekawe zdjęcie przedstawiające trzy czołgi z bocznymi ekranami i pokaźnym przedmuchiwaczem w środkowej części lufy. Dzięki FB odnalazłem Pana Joachima Szymurę, właściciela fotografii, który w końcówce lat 70. służył w 10 Drawskim Pułku Czołgów Średnich. Pan Joachim potwierdził przypuszczenia, czołgi zostały ucharakteryzowane na wozy ówczesnego wroga - NATO, na potrzeby kręcenia filmu szkoleniowego dla wojska na poligonie w Wędrzynie. Czołgi z rodzinyT-54A po charakteryzacji przypominają brytyjskie czołgi podstawowe Chieftain.
Przemysław Olszyński

2018-01-23

Odszedł Leszek Surówka

Wczoraj dotarła do nas bardzo smutna wiadomość, zmarł Przyjaciel naszego muzeum Pan ppłk dr inż. Leszek Surówka absolwent i wieloletni wykładowca Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile, pracował również w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Pile. Wielki orędownik popularyzacji wiedzy technicznej, specjalista od pojazdów gąsienicowych. Pamięć o Panu Leszku Surówce w naszym muzeum uczcimy poprzez zainteresowanie młodego człowieka nie tylko jak dotychczas historią, ale dodatkowo techniką.
Taką możliwość przed nami otworzył, będziemy w ciekawy sposób podobnie jak Pan Leszek wyjaśniać jak to działa!
Cześć Jego Pamięci.

2018-01-20

Prosimy o udostępnianie !


2018-01-16

Mamy rekord !

Tegoroczna Wielka Orkiestry Świątecznej Pomocy pobija kolejny rekord zebranych środków. Miło nam poinformować, że mamy w tym swój skromny udział. Przekazane na licytację dwie przejażdżki czołgiem T-55A przyniosły w sumie 1325 zł !!
Dziękujemy!.

2018-01-10

26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Jak co roku włączamy się do akcji ! Tym razem w obu działających w Pile głównych sztabach będziecie mieli możliwość wylicytować "Rodzinną Przejażdżkę Czołgiem T-55A"
Zapraszamy !
Zobacz archiwum 2017