Witamy na stronie Pilskiego Muzeum Wojskowego w organizacji.

Ostatnia modyfikacja: 2018-05-24

2018-05-19

"Tygrysek" kolejny raz w centrum uwagi.

W dniu 19.05.2018 odwiedziła nas kompania szkolenia przygotowawczego odbywająca swoją służbę w 100. batalionie łączności w Wałczu. Elewi zapoznali się ze 100 letnią historią pilskiego lotniska, mieli także okazję zająć miejsce w kabinie naszego samolotu. Uchyliliśmy im także rąbka tajemnicy związanej z nową wystawą dotyczącą służby czołgowo-samochodowej, której otwarcie zaplanowaliśmy na 14 lipca.
Więcej zdjęć z wizyty dostępne także na stronie 100bl.wp.mil.pl

2018-05-16

Ważna informacja dot. Nocy Muzeów

W tym roku ze względu na intensywne przygotowania do otwarcia wystawy stałej zatytułowanej: "Od Sekcji Automobilowej do Służby Czołgowo - Samochodowej", realizowanej ze środków Gminy Piła, załoga Pilskiego Muzeum Wojskowego nie weźmie udziału w Europejskiej Nocy Muzeów.
Nasze muzeum tworzymy społecznie, w czasie wolnym od pracy, musimy maksymalnie wykorzystać każdą wolną chwilę. Za nami bardzo intensywny majowy weekend, dziewięć dni z czołgami to nawet dla nas dużo, ale było warto.
Możemy uchylić rąbka tajemnicy i pokazać, że WPT-34 jest już na lotnisku, wóz otrzymał zastępcze koła od koparki frezowej do wykopów MDK-2M, co umożliwiło nam wreszcie jego zabezpieczenie w schronohangarze. Rozruszaliśmy wszystkie włazy, lewa strona kadłuba została oczyszczona i zabezpieczona farbą podkładową.
Dla przypomnienia wóz pogotowia technicznego WPT-34 z naszych zbiorów to jeden z zaledwie 4 zachowanych pojazdów tego typu w Polsce. To bardzo ciekawa polska konstrukcja z drugiej polowy lat 60., której ciekawostki i tajemnice zamierzamy maksymalnie wykorzystać do realizacji naszej misji: Zainteresowania młodego człowieka historią!
To tylko jeden z przygotowywanych przez nas aktualnie wozów, chcesz zobaczyć więcej?
Zapraszamy 14 lipca na uroczyste otwarcie wystawy stałej połączone z plenerową ekspozycją sprzętu wojskowego oraz pokazami dynamicznymi!!!

2018-05-13

AirShow w Margoninie

Nadrabiając zaległości informujemy, że byliśmy obecni na Air Show w Margoninie która to impreza odbyła się w dniu 3.05.2018. Wydzielone siły i środki miały dotrzeć rzutem kołowym z Piły do Margonina. Udało się to całości wyznaczonej załogi i tylko połowie sprzętu muzealnego. Niestety mając do czynienia ze starą techniką musimy liczyć się z takim obrotem zdarzeń. Podróż przedwcześnie zakończył UAZ 452b w wersji rozgłośni elektroakustycznej "PIONIER". Natomiast bez większych problemów dotarła sanitarka na podwoziu Tarpan Honker. Oba pojazdy są własnością członków naszego stowarzyszenia. Nasze stanowisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Wielu z odwiedzających po zapoznaniu się z prezentowanymi materiałami zadawało dodatkowe pytania - widać że zastosowana przez nas forma przekazu prowokuje do dalszych dociekań. Nasza wizyta w Margoninie była także okazją do zaproszenia na otwarcie naszej nowej wystawy - nad którą obecnie pracujemy. Dziękujemy za okazane zainteresowanie.

2018-04-20

Jak smakuje życie, widziane oczami Pilskiego Muzeum Wojskowego ?

Każdy kto odwiedził nasze stoisko udostępnione w ramach XII Festiwalu Nauki w gościnnych progach PWSZ w Pile mógł się przekonać sam. Oprócz gości w wieku dorosłym+ liczną grupę stanowiły dzieci z pobliskiego przedszkola. Każdy odwiedzający miał szansę zajrzeć w zakamarki naszego SKOT-a i ADK-a. Miłym akcentem były odwiedziny osób których życie zawodowe związane było z WOSS w Pile - dziękujemy za podzielenie się wspomnieniami i wiedzą fachową. Oczywiście kącik historyczno-militarny Festiwalu nie mógł obejść się bez pysznej grochówki, której mogli skosztować odwiedzający. Dziękujemy za okazane zainteresowanie.

2018-04-18

Zapraszamy na XII FESTIWAL NAUKI W PILE - PWSZ Piła

Już jesteśmy na XII FESTIWALU NAUKI W PILE. Załoga Pilskiego Muzeum Wojskowego zaprasza w czwartek 19.04.2018 na teren PWSZ w Pile.
Więcej szczegółów dostępne na stronie festiwal.pwsz.pila.pl

2018-04-17

WPT-34 odbudowa małymi krokami.

W myśl zasady "ziarnko do ziarnka" w miarę możliwości podejmujemy działania zmierzające do ukompletowania naszego WPT-34. Po dłuższym okresie poszukiwań zdobyliśmy przyrząd obserwacyjny TPK-1, montowany zamiast standardowego peryskopu obserwacyjnego MK-4 w wieżyczce dowódcy czołgu T-35-85M. Wieżyczka dowódcy WPT-34 została zaadoptowana z czołgu T-34-85M, a nowszy przyrząd obserwacyjno-celowniczy wykorzystano z czołgu T-54A. TPK-1 łączył w sobie dwie funkcje: dzięki wahliwemu lusterku był zwykłym peryskopem obserwacyjnym o powiekszeniu1x, a przy obserwacji przez okulary powiększał 5x. Do kompletu, na podstawie oryginalnych wymiarów zleciliśmy zaprzyjaźnionej firmie precyzyjne wycięcie i pospawanie elementów pancernej osłony przyrządu obserwacyjnego. Własnymi siłami wywierciliśmy otwory umożliwiające zmontowanie osłony na nieruchomej części włazu dowódcy i otwory do mocowania TPK-1. Nadal czekamy na wieści z Ministerstwa Obrony Narodowej, czy będzie wsparcie dla odbudowy naszego WPT-34, jednego z 4 takich wozów zachowanych w Polsce.

2018-03-19

Mamy unikalną skrzynkę do WPT-34!!!

Udało nam się pozyskać skrzynkę Nr 2, montowaną z prawej strony kadłuba wozu pogotowia technicznego WPT-34, służącą do przechowywania zestawu uszczelniającego. Wóz po odpowiednim przygotowaniu przez załogę mógł pokonywać przeszkody wodne do głębokości 5 m i szerokości 1000 m, było to możliwe dzięki wyposażeniu specjalistycznemu i zestawowi uszczelniającemu. Elementy zestawu przechowywano w dwóch skrzyniach, jedną już mamy. Brakuje nam jeszcze tej, która była montowana z tyłu wieży czołgów T-34-85M2. Skrzynkę pozyskaliśmy z zasobów "Panzer Farm", podziękowania dla Michała za zaangażowanie. Nasz WPT-34 jest mocno zdekompletowany, ale walczymy o kolejne detale, mamy nadzieję, że dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej będzie jeszcze ciekawą pomocą dydaktyczną w naszej misji: zainteresowania młodego człowieka historią!

2018-03-07

Kolejne drobiazgi do wnętrza naszego czołgu T-55A, pozyskane.

Kabura na pistolet sygnałowy, ładownice na naboje, łuski oraz torby na granaty ręczne F-1. W każdym czołgu była rakietnica, jej kabura wisiała na lewej ścianie wieży za dowódcą czołgu, obok była zawieszona jedna ładownica z nabojami, kolejne dwie ładownice były montowane w przedziale bojowym na ścianie wewnętrznego zbiornika paliwa. Na wyposażeniu wozu było pięć toreb na granaty ręczne F-1, w każdej przechowywano trzy granaty. Trzy torby z granatami przechowywano na specjalnej półce na prawej ścianie przedziału bojowego, dwie na lewej przegrodzie zasobnika regałowego. W niszy wieży za dowódca czołgu przechowywano torbę z zapalnikami do granatów ręcznych. Każda ładownica na naboje sygnałowe oprócz metalowych porzeczek umożliwiających zawieszenie na uchwytach ściany wieży, czy zbiornika środkowego posiadała paski umożliwiające zakładanie na pasie żołnierskim po opuszczeniu czołgu. Kaburę pistoletu sygnałowego oraz torby na granty również można było zakładać na pas żołnierski.

2018-02-28

Ruszamy z kolejną wystawą !

Z wielką przyjemnością informujemy, że w dniu dzisiejszym podpisaliśmy z Gminą Piła Umowę na realizację zadania publicznego pod tytułem:
Upamiętnienie 100. lat Niepodległości Polski poprzez organizację wystawy przybliżającej 100. lat Tradycji Polskiego Wojskowego Szkolnictwa Motoryzacyjnego pt.: "Od Sekcji Automobilowej do Służby Czołgowo - Samochodowej".
Otrzymaliśmy na ten cel dotację w wysokości 22000,00 zł., łączny koszt zadania to 29200,00 zł.

Uroczyste otwarcie wystawy w schronohangarach na pilskim lotnisku zaplanowaliśmy na sobotę 14 lipca 2018r., imprezie będzie towarzyszyła plenerowa wystawa sprzętu wojskowego oraz pokazy dynamiczne. Możemy teraz uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć, że tego dnia po raz pierwszy w Pile będzie można zobaczyć najnowocześniejszy czołg będący na wyposażeniu Wojska Polskiego, LEOPARD 2A5 z jednostki wojskowej kultywującej tradycje legendarnych żołnierzy 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Będą też obecni nasi przyjaciele z Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku ze swoim ciekawy pojazdem i wiele innych atrakcji dla miłośników techniki wojskowej i historii oręża polskiego.

Przed nami dużo pracy. Już teraz serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy, jednocześnie zwracamy się z prośbą do wszystkich osób, które posiadają pamiątki związane z Żołnierzami - mechanikami, kierowcami, specjalistami służby czołgowo-samochodowej o wsparcie organizacji wystawy i przekazanie materiałów archiwalnych i pamiątek.

2018-02-12

Mamy siedziska do wieży T-55A

Kompletowanie wyposażenia wieży naszego T-55A trwa, właśnie pozyskaliśmy kolejne elementy, mamy już wszystkie siedziska wraz z oparciami i wspornikami do ich mocowania. Na fotografii po lewej widoczne składane siedzisko ładowniczego, po prawej siedzisko dowódcy czołgu i przed nim siedzisko wraz z oparciem dla celowniczego. W tym roku wszystkie od dawna zbierane detale trafią do odmalowanej wieży czołgu i nareszcie dzieciaki będą mogły tam zajrzeć i zobaczyć coś ciekawego.

2018-01-30

Ciekawa fotografia czołgów.

Poszukując w internecie archiwalnych fotografii czołgów T-54, T-55 używanych w WP natrafiłem na bardzo ciekawe zdjęcie przedstawiające trzy czołgi z bocznymi ekranami i pokaźnym przedmuchiwaczem w środkowej części lufy. Dzięki FB odnalazłem Pana Joachima Szymurę, właściciela fotografii, który w końcówce lat 70. służył w 10 Drawskim Pułku Czołgów Średnich. Pan Joachim potwierdził przypuszczenia, czołgi zostały ucharakteryzowane na wozy ówczesnego wroga - NATO, na potrzeby kręcenia filmu szkoleniowego dla wojska na poligonie w Wędrzynie. Czołgi z rodzinyT-54A po charakteryzacji przypominają brytyjskie czołgi podstawowe Chieftain.
Przemysław Olszyński

2018-01-23

Odszedł Leszek Surówka

Wczoraj dotarła do nas bardzo smutna wiadomość, zmarł Przyjaciel naszego muzeum Pan ppłk dr inż. Leszek Surówka absolwent i wieloletni wykładowca Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile, pracował również w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Pile. Wielki orędownik popularyzacji wiedzy technicznej, specjalista od pojazdów gąsienicowych. Pamięć o Panu Leszku Surówce w naszym muzeum uczcimy poprzez zainteresowanie młodego człowieka nie tylko jak dotychczas historią, ale dodatkowo techniką.
Taką możliwość przed nami otworzył, będziemy w ciekawy sposób podobnie jak Pan Leszek wyjaśniać jak to działa!
Cześć Jego Pamięci.

2018-01-20

Prosimy o udostępnianie !


2018-01-16

Mamy rekord !

Tegoroczna Wielka Orkiestry Świątecznej Pomocy pobija kolejny rekord zebranych środków. Miło nam poinformować, że mamy w tym swój skromny udział. Przekazane na licytację dwie przejażdżki czołgiem T-55A przyniosły w sumie 1325 zł !!
Dziękujemy!.

2018-01-10

26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Jak co roku włączamy się do akcji ! Tym razem w obu działających w Pile głównych sztabach będziecie mieli możliwość wylicytować "Rodzinną Przejażdżkę Czołgiem T-55A"
Zapraszamy !
Zobacz archiwum 2017