Witamy na stronie Pilskiego Muzeum Wojskowego w organizacji.

Ostatnia modyfikacja: 2018-09-07

2018-09-07

Zapraszamy !

Zapraszamy w najbliższą sobotę 08.09.2018 w godzinach 15:30-17:30 wszystkich chętnych, którzy chcą odwiedzić nasze muzeum i przygotowane ekspozycje. Obowiązujące zasady ruchu i droga dojazdu wskazane są na naszej zakładce "Odwiedź nas !"
W sobotę czynny będzie także nasz telefon dyżurny : +48 510 708 338 .

2018-07-18

Wystawa "Od Sekcji Automobilowej do Służby Czołgowo - Samochodowej" otwarta!!!

Kilkanaście weekendów przygotowań terenu i obiektów oraz pracy przy sprzęcie, kilkadziesiąt godzin spędzonych nad książkami, przyniosło efekt, mamy wystawę stałą!!! Bardzo trudno nam było pogodzić, życie zawodowe i rodzinne z przygotowaniami do takiego dużego przedsięwzięcia, ale daliśmy radę.

Wypowiadając słowa: "Wystawę uważam za otwartą, zapraszam", symbolicznego otwarcia dokonał Pan płk Zbigniew Węglarz, który przez 18 lat pracował w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej w Pile.

Ekspozycja zlokalizowana we wnętrzu dwóch schronohangarów, dokumentuje 100 lat Tradycji Polskiego Wojskowego Szkolnictwa Motoryzacyjnego. Na planszach przedstawiono rozwój szkolnictwa wojskowego, przemysłu oraz proces motoryzacji Wojska Polskiego od Odzyskania Niepodległości w 1918 roku. W schronohangarze nr 3 eksponowana jest kolekcja samochodów ciężarowych z zabudową skrzyniową od FSC Lublin 51 do STARa 266, w schronohangarze nr 4, czołgi.

Ciekawostką jest to, że po raz pierwszy zaprezentowaliśmy odnowione i ukompletowane czołgi, które kiedyś były wykorzystywane do szkolenia w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej oraz Centrum Szkolenia Czołgowo Samochodowym w Pile. Ich wartość historyczna jest dla nas bezcenna. Przybliżamy również, działającą w Pile od 1948 roku Oficerską Szkołę Samochodową, która przez ponad 50 lat wykształciła wielu specjalistów Służby Czołgowo - Samochodowej.

Jedną z atrakcji otwarcia wystawy był jedyny zachowany w Polsce trenażer czołgowy MPG 69 zaprojektowany przez Pana płk Węglarza w 1969 roku, odbudowany przez zespół Pana dr Leszka Gardyńskiego z Politechniki Lubelskiej.

Podczas pokazów dynamicznych zaprezentowano trenażer MPG 69, ewakuację uszkodzonego czołgu przy użyciu wozu zabezpieczenia technicznego WZT-3 oraz załadunek czołgu na zestaw niskopodwoziowy. Podziękowania za sprawnie przeprowadzoną akcję dla żołnierzy z 52. Batalionu Remontowego w Czarnem oraz czołgistów z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych z Poznania.

Pogoda dopisała, naszą wystawę stałą pt. "Od Sekcji Automobilowej do Służby Czołgowo Samochodowej" odwiedziło kilkaset osób, w tym, co najbardziej cieszy, dużo dzieci.

Serdecznie dziękujemy wszystkim odwiedzającym nasze muzeum w tak ważnym dla nas dniu.

Realizacja wystawy była możliwa dzięki wsparciu Gminy Piła w ramach zadania publicznego, którego celem było upamiętnienie 100. lat Niepodległości Polski poprzez organizację wystawy przybliżającej 100 lat Tradycji Polskiego Wojskowego Szkolnictwa Motoryzacyjnego. Podziękowania dla Pana Prezydenta Piotra Głowskiego oraz pracowników urzędu Miasta Piły za zaufanie i wybranie naszej oferty, liczba odwiedzających w dniu otwarcia wystawy pokazała, że było warto.

O dostępnych terminach odwiedzin poinformujemy wkrótce na naszej stronie internetowej oraz profilu FB.

W imieniu załogi Pilskiego Muzeum Wojskowego serdecznie zapraszam.
Przemysław Olszyński
dyrektor

2018-07-18

Informacja Wojskowej Komendy Uzupełnień w Pile

2018-07-12

Korekta planu dojazdu w dniu 14.07.2018

UWAGA ! UWAGA !
Z przyczyn od nas niezależnych zmianie uległa początkowa część trasy dojazdu na sobotnie wydarzenie.
Obowiązuje wjazd od strony ul. Kołobrzeskiej, poprzez fragment cpps-u i istniejącą bramę, dalej drogą kołowania do wjazdu dla samolotów. W dalszej części obowiązuje dotychczasowy plan.

2018-07-07

Mamy mundur czołgisty Sił Zbrojnych Królestwa Belgii !

W sobotę 7 lipca Pan kmdr Andrzej Konkol, nasz Attache obrony w Ambasadzie RP w Hadze (Holandia) przekazał do zbiorów Pilskiego Muzeum Wojskowego wspaniały prezent od Pana Stevena Vandeputa, Ministra Obrony Belgii. Wystawę, której otwarcie zaplanowaliśmy na 14 lipca wzbogacimy o kompletny mundur czołgisty Sił Zbrojnych Królestwa Belgii!!!

W celu pozyskania mundurów czołgistów naszych sojuszników z NATO zwróciliśmy się z prośbą o pomoc do Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych. Zakładaliśmy, że będzie to bardzo proste, niestety okazało się, że w sprawie przekazania mundurów decyzje muszą zapadać na najwyższym szczeblu. Dzięki zaangażowaniu Pana kmdr Andrzeja Konkola kompletny mundur ppłk belgijskiej armii został przekazany na ręce Pana Artura Orzechowskiego naszego Ambasadora w Brukseli. Dla nas pasjonatów wojskowości to wielki honor i zaszczyt, że będziemy mogli prezentować ten mundur w muzeum.

Bardzo prawdopodobnym, na chwilę obecną, pozostaje również pozyskanie podobnej donacji dla naszego muzeum z sił zbrojnych Holandii i Rumunii. Procedury trwają.

Nie mniej jednak naszą ambicją jest skompletowanie wszystkich mundurów polowych, czołgistów z krajów NATO. W najbliższym czasie ponowimy prośbę o wsparcie.

2018-07-04

Plan dojazdu obowiązujący w dniu 14.07.2018

W dniu imprezy obowiązuje trasa dojazdu od ulicy Koszalińskiej/Kołobrzeskiej, bramą dla samolotów, lewą skrajną drogą kołowania, przez próg pasa startowego i dalej drogą dojazdową wzdłuż pasa do rejonu parkingu.
Całkowita długość trasy to około 1800 m.
Z uwagi na możliwą aktywność lotniczą obowiązuje bezwzględny zakaz poruszania się zarówno pojazdami jak i pieszo poza wyznaczoną trasą, parkingiem i terenem muzeum.
Prosimy o bezwzględne stosowanie się do wskazówek osób kierujących ruchem.

2018-06-22

Wspaniała informacja

Tworząc scenariusz przygotowywanej wystawy wpadliśmy na pomysł, aby całą historię zamknąć dniem dzisiejszym - gdy nasi żołnierze szkolą się wspólnie z sojusznikami z NATO.
Z przyjemnością informujemy, że dzięki zaangażowaniu Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON oraz naszego attache wojskowego w ambasadzie w Hadze, Pan Minister Obrony Narodowej Belgii Steven Vandeput podjął decyzję o przekazaniu do naszego muzeum munduru czołgisty armii belgijskiej. Kompletny mundur został przekazany na ręce Pana Ambasadora Artura Orzechowskiego, o czym w cytowanym poniżej komunikacie informuje Ambasada Belgii.

" Monday 18 June, Mr. Pascal Heyman, diplomatic advisor to the Belgian Minister of Defense, Mr. Steven Vandeput, presented the uniform of a Belgian tank commander to the Polish Ambassador in Brussels, H.E. Mr. Artur Orzechowski. The uniform will be on display at the Pilskie Muzeum Wojskowe (Military Museum in Piła, in Poland) in the framework of the permanent exhibition "From Automotive Section to Tank and Truck Service". It is also one of the Belgian contributions to the celebration of the 100th anniversary of the Polish independence. The exhibition, which will be opened on July 14th, aims to show 100 years of traditional Polish Military Automotive education, which includes a presentation of uniforms of NATO allies.
Another fact worth noting is that the airfield where the Museum will be situated is the place where during World War II Belgian prisoners of war forcibly worked in the German Ludwig Hansen aviation workshops. "

2018-06-06

Zbiorniki do T-34

Dzisiaj odebraliśmy oczyszczone z korozji i kilku warstw starej farby zapasowe zbiorniki paliwa do czołgu T-34-85M i WPT-34. Podziękowania dla naszych przyjaciół - firmy FERRUM za pomoc. Przygotowania sprzętu ciężkiego do wystawy trwają, chcesz zobaczyć więcej? Przyjdź 14 lipca na uroczyste otwarcie naszej wystawy.

2018-05-30

Wizyta

Dziś odwiedzili nas dwaj naukowcy z Embry-Riddle Aeronautical Univeristy z Daytona Beach na Florydzie. Uniwersytet Embry-Riddle jest jednym z największych uniwersytetów na świecie specjalizujących się w lotnictwie i kosmonautyce. Panowie Pedro LLanos i Erik Seedhouse przebywają w Pile, wraz z grupą studentów na zajęciach w habitacie Lunares - jednym z pięciu tego typu miejsc na świecie.
Wizyta przebiegła w bardzo miłej atmosferze, a obaj Panowie byli zafascynowani naszym samolotem (bardzo egzotycznym dla gości z USA) i jego historią. Na zakończenie dokonali wpisu do księgi pamiątkowej muzeum.

2018-05-19

"Tygrysek" kolejny raz w centrum uwagi.

W dniu 19.05.2018 odwiedziła nas kompania szkolenia przygotowawczego odbywająca swoją służbę w 100. batalionie łączności w Wałczu. Elewi zapoznali się ze 100 letnią historią pilskiego lotniska, mieli także okazję zająć miejsce w kabinie naszego samolotu. Uchyliliśmy im także rąbka tajemnicy związanej z nową wystawą dotyczącą służby czołgowo-samochodowej, której otwarcie zaplanowaliśmy na 14 lipca.
Więcej zdjęć z wizyty dostępne także na stronie 100bl.wp.mil.pl

2018-05-16

Ważna informacja dot. Nocy Muzeów

W tym roku ze względu na intensywne przygotowania do otwarcia wystawy stałej zatytułowanej: "Od Sekcji Automobilowej do Służby Czołgowo - Samochodowej", realizowanej ze środków Gminy Piła, załoga Pilskiego Muzeum Wojskowego nie weźmie udziału w Europejskiej Nocy Muzeów.
Nasze muzeum tworzymy społecznie, w czasie wolnym od pracy, musimy maksymalnie wykorzystać każdą wolną chwilę. Za nami bardzo intensywny majowy weekend, dziewięć dni z czołgami to nawet dla nas dużo, ale było warto.
Możemy uchylić rąbka tajemnicy i pokazać, że WPT-34 jest już na lotnisku, wóz otrzymał zastępcze koła od koparki frezowej do wykopów MDK-2M, co umożliwiło nam wreszcie jego zabezpieczenie w schronohangarze. Rozruszaliśmy wszystkie włazy, lewa strona kadłuba została oczyszczona i zabezpieczona farbą podkładową.
Dla przypomnienia wóz pogotowia technicznego WPT-34 z naszych zbiorów to jeden z zaledwie 4 zachowanych pojazdów tego typu w Polsce. To bardzo ciekawa polska konstrukcja z drugiej polowy lat 60., której ciekawostki i tajemnice zamierzamy maksymalnie wykorzystać do realizacji naszej misji: Zainteresowania młodego człowieka historią!
To tylko jeden z przygotowywanych przez nas aktualnie wozów, chcesz zobaczyć więcej?
Zapraszamy 14 lipca na uroczyste otwarcie wystawy stałej połączone z plenerową ekspozycją sprzętu wojskowego oraz pokazami dynamicznymi!!!

2018-05-13

AirShow w Margoninie

Nadrabiając zaległości informujemy, że byliśmy obecni na Air Show w Margoninie która to impreza odbyła się w dniu 3.05.2018. Wydzielone siły i środki miały dotrzeć rzutem kołowym z Piły do Margonina. Udało się to całości wyznaczonej załogi i tylko połowie sprzętu muzealnego. Niestety mając do czynienia ze starą techniką musimy liczyć się z takim obrotem zdarzeń. Podróż przedwcześnie zakończył UAZ 452b w wersji rozgłośni elektroakustycznej "PIONIER". Natomiast bez większych problemów dotarła sanitarka na podwoziu Tarpan Honker. Oba pojazdy są własnością członków naszego stowarzyszenia. Nasze stanowisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Wielu z odwiedzających po zapoznaniu się z prezentowanymi materiałami zadawało dodatkowe pytania - widać że zastosowana przez nas forma przekazu prowokuje do dalszych dociekań. Nasza wizyta w Margoninie była także okazją do zaproszenia na otwarcie naszej nowej wystawy - nad którą obecnie pracujemy. Dziękujemy za okazane zainteresowanie.

2018-04-20

Jak smakuje życie, widziane oczami Pilskiego Muzeum Wojskowego ?

Każdy kto odwiedził nasze stoisko udostępnione w ramach XII Festiwalu Nauki w gościnnych progach PWSZ w Pile mógł się przekonać sam. Oprócz gości w wieku dorosłym+ liczną grupę stanowiły dzieci z pobliskiego przedszkola. Każdy odwiedzający miał szansę zajrzeć w zakamarki naszego SKOT-a i ADK-a. Miłym akcentem były odwiedziny osób których życie zawodowe związane było z WOSS w Pile - dziękujemy za podzielenie się wspomnieniami i wiedzą fachową. Oczywiście kącik historyczno-militarny Festiwalu nie mógł obejść się bez pysznej grochówki, której mogli skosztować odwiedzający. Dziękujemy za okazane zainteresowanie.

2018-04-18

Zapraszamy na XII FESTIWAL NAUKI W PILE - PWSZ Piła

Już jesteśmy na XII FESTIWALU NAUKI W PILE. Załoga Pilskiego Muzeum Wojskowego zaprasza w czwartek 19.04.2018 na teren PWSZ w Pile.
Więcej szczegółów dostępne na stronie festiwal.pwsz.pila.pl

2018-04-17

WPT-34 odbudowa małymi krokami.

W myśl zasady "ziarnko do ziarnka" w miarę możliwości podejmujemy działania zmierzające do ukompletowania naszego WPT-34. Po dłuższym okresie poszukiwań zdobyliśmy przyrząd obserwacyjny TPK-1, montowany zamiast standardowego peryskopu obserwacyjnego MK-4 w wieżyczce dowódcy czołgu T-35-85M. Wieżyczka dowódcy WPT-34 została zaadoptowana z czołgu T-34-85M, a nowszy przyrząd obserwacyjno-celowniczy wykorzystano z czołgu T-54A. TPK-1 łączył w sobie dwie funkcje: dzięki wahliwemu lusterku był zwykłym peryskopem obserwacyjnym o powiekszeniu1x, a przy obserwacji przez okulary powiększał 5x. Do kompletu, na podstawie oryginalnych wymiarów zleciliśmy zaprzyjaźnionej firmie precyzyjne wycięcie i pospawanie elementów pancernej osłony przyrządu obserwacyjnego. Własnymi siłami wywierciliśmy otwory umożliwiające zmontowanie osłony na nieruchomej części włazu dowódcy i otwory do mocowania TPK-1. Nadal czekamy na wieści z Ministerstwa Obrony Narodowej, czy będzie wsparcie dla odbudowy naszego WPT-34, jednego z 4 takich wozów zachowanych w Polsce.

2018-03-19

Mamy unikalną skrzynkę do WPT-34!!!

Udało nam się pozyskać skrzynkę Nr 2, montowaną z prawej strony kadłuba wozu pogotowia technicznego WPT-34, służącą do przechowywania zestawu uszczelniającego. Wóz po odpowiednim przygotowaniu przez załogę mógł pokonywać przeszkody wodne do głębokości 5 m i szerokości 1000 m, było to możliwe dzięki wyposażeniu specjalistycznemu i zestawowi uszczelniającemu. Elementy zestawu przechowywano w dwóch skrzyniach, jedną już mamy. Brakuje nam jeszcze tej, która była montowana z tyłu wieży czołgów T-34-85M2. Skrzynkę pozyskaliśmy z zasobów "Panzer Farm", podziękowania dla Michała za zaangażowanie. Nasz WPT-34 jest mocno zdekompletowany, ale walczymy o kolejne detale, mamy nadzieję, że dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej będzie jeszcze ciekawą pomocą dydaktyczną w naszej misji: zainteresowania młodego człowieka historią!

2018-03-07

Kolejne drobiazgi do wnętrza naszego czołgu T-55A, pozyskane.

Kabura na pistolet sygnałowy, ładownice na naboje, łuski oraz torby na granaty ręczne F-1. W każdym czołgu była rakietnica, jej kabura wisiała na lewej ścianie wieży za dowódcą czołgu, obok była zawieszona jedna ładownica z nabojami, kolejne dwie ładownice były montowane w przedziale bojowym na ścianie wewnętrznego zbiornika paliwa. Na wyposażeniu wozu było pięć toreb na granaty ręczne F-1, w każdej przechowywano trzy granaty. Trzy torby z granatami przechowywano na specjalnej półce na prawej ścianie przedziału bojowego, dwie na lewej przegrodzie zasobnika regałowego. W niszy wieży za dowódca czołgu przechowywano torbę z zapalnikami do granatów ręcznych. Każda ładownica na naboje sygnałowe oprócz metalowych porzeczek umożliwiających zawieszenie na uchwytach ściany wieży, czy zbiornika środkowego posiadała paski umożliwiające zakładanie na pasie żołnierskim po opuszczeniu czołgu. Kaburę pistoletu sygnałowego oraz torby na granty również można było zakładać na pas żołnierski.

2018-02-28

Ruszamy z kolejną wystawą !

Z wielką przyjemnością informujemy, że w dniu dzisiejszym podpisaliśmy z Gminą Piła Umowę na realizację zadania publicznego pod tytułem:
Upamiętnienie 100. lat Niepodległości Polski poprzez organizację wystawy przybliżającej 100. lat Tradycji Polskiego Wojskowego Szkolnictwa Motoryzacyjnego pt.: "Od Sekcji Automobilowej do Służby Czołgowo - Samochodowej".
Otrzymaliśmy na ten cel dotację w wysokości 22000,00 zł., łączny koszt zadania to 29200,00 zł.

Uroczyste otwarcie wystawy w schronohangarach na pilskim lotnisku zaplanowaliśmy na sobotę 14 lipca 2018r., imprezie będzie towarzyszyła plenerowa wystawa sprzętu wojskowego oraz pokazy dynamiczne. Możemy teraz uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć, że tego dnia po raz pierwszy w Pile będzie można zobaczyć najnowocześniejszy czołg będący na wyposażeniu Wojska Polskiego, LEOPARD 2A5 z jednostki wojskowej kultywującej tradycje legendarnych żołnierzy 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Będą też obecni nasi przyjaciele z Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku ze swoim ciekawy pojazdem i wiele innych atrakcji dla miłośników techniki wojskowej i historii oręża polskiego.

Przed nami dużo pracy. Już teraz serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy, jednocześnie zwracamy się z prośbą do wszystkich osób, które posiadają pamiątki związane z Żołnierzami - mechanikami, kierowcami, specjalistami służby czołgowo-samochodowej o wsparcie organizacji wystawy i przekazanie materiałów archiwalnych i pamiątek.

2018-02-12

Mamy siedziska do wieży T-55A

Kompletowanie wyposażenia wieży naszego T-55A trwa, właśnie pozyskaliśmy kolejne elementy, mamy już wszystkie siedziska wraz z oparciami i wspornikami do ich mocowania. Na fotografii po lewej widoczne składane siedzisko ładowniczego, po prawej siedzisko dowódcy czołgu i przed nim siedzisko wraz z oparciem dla celowniczego. W tym roku wszystkie od dawna zbierane detale trafią do odmalowanej wieży czołgu i nareszcie dzieciaki będą mogły tam zajrzeć i zobaczyć coś ciekawego.

2018-01-30

Ciekawa fotografia czołgów.

Poszukując w internecie archiwalnych fotografii czołgów T-54, T-55 używanych w WP natrafiłem na bardzo ciekawe zdjęcie przedstawiające trzy czołgi z bocznymi ekranami i pokaźnym przedmuchiwaczem w środkowej części lufy. Dzięki FB odnalazłem Pana Joachima Szymurę, właściciela fotografii, który w końcówce lat 70. służył w 10 Drawskim Pułku Czołgów Średnich. Pan Joachim potwierdził przypuszczenia, czołgi zostały ucharakteryzowane na wozy ówczesnego wroga - NATO, na potrzeby kręcenia filmu szkoleniowego dla wojska na poligonie w Wędrzynie. Czołgi z rodzinyT-54A po charakteryzacji przypominają brytyjskie czołgi podstawowe Chieftain.
Przemysław Olszyński

2018-01-23

Odszedł Leszek Surówka

Wczoraj dotarła do nas bardzo smutna wiadomość, zmarł Przyjaciel naszego muzeum Pan ppłk dr inż. Leszek Surówka absolwent i wieloletni wykładowca Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile, pracował również w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Pile. Wielki orędownik popularyzacji wiedzy technicznej, specjalista od pojazdów gąsienicowych. Pamięć o Panu Leszku Surówce w naszym muzeum uczcimy poprzez zainteresowanie młodego człowieka nie tylko jak dotychczas historią, ale dodatkowo techniką.
Taką możliwość przed nami otworzył, będziemy w ciekawy sposób podobnie jak Pan Leszek wyjaśniać jak to działa!
Cześć Jego Pamięci.

2018-01-20

Prosimy o udostępnianie !


2018-01-16

Mamy rekord !

Tegoroczna Wielka Orkiestry Świątecznej Pomocy pobija kolejny rekord zebranych środków. Miło nam poinformować, że mamy w tym swój skromny udział. Przekazane na licytację dwie przejażdżki czołgiem T-55A przyniosły w sumie 1325 zł !!
Dziękujemy!.

2018-01-10

26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Jak co roku włączamy się do akcji ! Tym razem w obu działających w Pile głównych sztabach będziecie mieli możliwość wylicytować "Rodzinną Przejażdżkę Czołgiem T-55A"
Zapraszamy !
Zobacz archiwum 2017