Witamy na stronie Pilskiego Muzeum Wojskowego w organizacji.

Ostatnia modyfikacja: 2013-04-25

Nasza Biblioteka

Polecamy dla każdego miłośnika historii.

"Lotnicza historia ziemi pilskiej 1910-1945"

Książka pt. "Lotnicza historia ziemi pilskiej 1910-1945" autorstwa Mateusza Kabatka i pochodzącego z Piły salezjanina, ks. Roberta Kulczyńskiego, to efekt pasji niestrudzonych badaczy: wielu godzin spędzonych przy poszukiwaniu, a także analizie dokumentów oraz unikatowych zdjęć. Książka zawiera wiele nigdy wcześniej niepublikowanych fotografii i materiałów pozyskanych w archiwach oraz od specjalistów z całego świata. Autorzy opisują zawiłe losy ludzi i ich latających maszyn. Zabierają nas w podróż w czasie od marzeń o lataniu i pierwszego lotu "samolotem domowej konstrukcji" nad pilską łąką (przyszłym lotniskiem), przez masową produkcję doskonałych myśliwców w zakładach Albatrosa, zawieruchę II wojny światowej, po walki o miasto w 1945 roku. Książka w najmniejszych detalach odkrywa to , co nieznane, potwierdza niektóre powtarzane dotąd przypuszczenia oraz odpowiada na większość pytań nurtujących miłośników dawnej Piły. Obala ona równocześnie mity i ukazuje sekrety związane z funkcjonowaniem lotniska w latach 1939-1945.

"Do końca w Pile"

Wspomnienia lekarza wojskowego Dr Josepha Stukowskiego obejmują zarówno okres walk o Piłę w lutym 1945 jaki i późniejsze jego losy w niewoli rosyjskiej. Drugie wydanie wspomnień wzbogacono o wiele fotografii - oryginalnych z roku 1945 jak i obecnych rekonstrukcji wydarzeń przez pasjonatów histori. Książka, która ze względu na swój antypolski charakter była przez wiele lat w Polsce zabroniona zawiera dużo ciekawych informacji z histori Piły i jako taka może być uznana za "lekturę obowiązkową" każdego pasjonata dziejów naszego Miasta.

"TU GOŁĄB-82 POZWÓLCIE LĄDOWAĆ"

Wspaniała książka dla każdego miłośnika lotnictwa szturmowego i historii Piły. Wspomnienia młodego chłopaka, zafascynowanego lotnictwem, który w 1950 roku zostaje powołany do służby wojskowej i po przeszkoleniu na strzelca pokładowego – radiotelegrafistę trafia do 6 pułku lotnictwa szturmowego. Lata na samolotach IŁ-2 i nowszych IŁ-10. Autor książki Tadeusz Pabis wraz z pułkiem w 1952 zostaje przeniesiony do zniszczonej działaniami wojennymi Piły.